Televize Krb v apartmánu Free wifi Nekuřácké Kulečník Ping pong Ohniště Sociální zařízení v apartmánu Vhodné pro kočárky Vhodné pro rodiny Cyklistika Motokáry Pěší turistika Lyžování

Tipy na výlet

Tipy na výlet v okolí Čenkovic

V letním období se můžete toulat nádhernou přírodou, osvěžit se v přehradní nádrži Pastviny, navštívit aquapark v Ústí nad Orlicí nebo žamberský sportovní areál s koupalištěm, tobogány a řadou dalších atrakcí. Tuto oblast si můžete skutečně vychutnat jako cykloturisté po značených cyklotrasách (stovky kilometrů). Není zde opomenuta ani pěší turistika. Velmi dobrou síť turistických cest na prvním místě reprezentuje Jiráskova stezka, která vede po hřebenech Orlických hor. Odměnou pro Vás jsou krásné výhledy. Prochází se i kolem československého vojenského opevnění z let 1935-1938. Pokud jste příznivci vojenské historie, můžete navštívit Muzeum vojenské historie v Králíkách. Nejznámější pevnostní komplexy jsou Hanička, Tvrz Bouda a Dobrošov. Vedle přirozených vyhlídek můžete navštívit i některou z řady rozhleden. Inspirovat Vás může rozhledna Suchý vrch, Skuhrov, Velká Deštná, Andrlův Chlum a další. Atraktivními turistickými cíli jsou také zámek Lanškroun, zámek Letohrad, hrad Litice, zámek Choceň, zámek Častolovice, zámek Rychnov nad Kněžnou. Přírodní rezervaci Zemská brána nedaleko obce Klášterec nad Orlicí doporučujeme k návštěvě. Vyhlídkové lety nabízí letiště Žamberk.

Do 5 km

Buková hora

Buková hora (958 m.n.m.) je dominantou celého lyžařského areálu. Na jejích svazích jsou dvě nejdelší sjezdovky. Své jméno si jistě získala rozsáhlým porostem bučin, které jsou patrné zejména na jihovýchodním svahu. Přes vrchol vede zelená běžecká trať. Za dobrého počasí můžete spatřit masiv Orlických hor, Králický Sněžník, Polabí, Českomoravskou vrchovinu a hřebeny Krkonoš. Buková hora tak může být příjemným cílem Vaší procházky.

Orličky

Horská vesnička na úpatí Suchého vrchu leží nedaleko Jablonného nad Orlicí. Protéká tudy potok Orlička, podél něhož můžete dojít do malebného údolí Hradiska, uzavřeného z obou stran skalami. Od června do září je zde konečná zastávka cyklobusu z Kostelce nad Orlicí.

Červenovodské sedlo

Sedlem (810 m.n.m) mezi Prostředním vrchem a kopcem Na Planiskách prochází zelená a modrá turistická značka. Po nich se můžete dostat z Čenkovic přes Bukovou horu na Suchý vrch a k tvrzi Bouda. Vede tudy také hlavní tah Hradec Králové-Ostrava .


Do 10 km

Suchý vrch

Ve výšce 995 m.n.m. najdete kromě pohádkového výhledu také rozhlednu (v minulosti sloužila jako vodárenská věž) a nyní uzavřenou Kramářovu chatu, postavenou roku 1928 Klubem českých turistů. Vede tudy Jiráskova horská trasa – nejznámější turistická cesta v Orlických horách.

trasa cesty:

Po obecní asfaltové cestě vyjdete až na její konec nad vesnicí. Na rozcestí se dáte vlevo a polní cestou pokračujete stále do kopce, kde narazíte na žluté turistické značení a po něm pokračujete až na Suchý vrch.

Tvrz Bouda

Největší muzeum čs. opevnění přímo v dělostřelecké tvrzi je přístupné od května do října a nabízí dva typy prohlídkových okruhů. Pět objektů, propojených podzemními chodbami, bylo postaveno v nejvyšším stupni odolnosti. Přesto během 50.let tvrz téměř podlehla devastaci. Obrat nastal po roce 1989 také zásluhou mnoha dobrovolníků, kteří se dosud aktivně podílejí jak na chodu muzea, tak i na přípravě řady akcí pro veřejnost.

Mladkov

Podhorská vesnice, kde se kříží Jiráskova horská trasa s naučnými stezkami Zemská brána a Betonová hranice (prochází jedním z nejsilněji opevněných území v Evropě před 2. sv. válkou). Vyvěrají zde léčivé radioaktivní prameny, nejvydatnější z nich jsou Šalamoun a Karolína. V blízkosti je od roku 1996 v provozu hraniční přechod pro pěší do Polska.

Jablonné nad Orlicí

Historický střed městečka na soutoku Orličky s Tichou Orlicí byl v roce 1977 prohlášen městskou památkovou zónou, zejména díky barokním stavbám (areál kostela sv. Bartoloměje aj.). Dějiny města přibližuje expozice ve výstavní síni. Oblíbeným místem vycházek je Hradisko, přírodní lokalita v údolí Orličky s nivními loukami, meandrujícím potokem a skalními útvary.


Do 15 km

Králíky

Malebné horské městečko proslavila výroba betlémů a varhan. Nejen jejich expozici můžete shlédnout v moderním Městském muzeu. Zájemce o systém čs. opevnění, které je v okolí mimořádně dobře zachované, zase jistě upoutá muzeum vojenské. Pod jeho záštitou se během roku koná mnoho zajímavých akcí. Přímo z městečka se lipovou alejí dostanete k významnému baroknímu poutnímu areálu na Hoře Matky Boží.

Letohrad

Ve městě, ležícím na Tiché Orlici a obklopeném krásnou přírodou, naleznete několik významných barokních památek, např. zámek s parkem a kaplí sv. Jana Nepomuckého, morový sloup nebo kostel sv. Václava. V muzeu řemesel na Vás čeká největší expozice tohoto druhu v Čechách se 40 typicky vybavenými dílnami. Po prohlídce si můžete odpočinout v budově barokní sýpky, kde vzniklo kulturní centrum se stylovou restaurací a galerií.

Vodní nádrž Pastviny

7 km dlouhé jezero na Divoké Orlici slouží od 30. let k výrobě elektřiny i rekreaci. U kempů je k dispozici půjčovna loděk, surfů a horských kol. Pokud vás omrzí koupání nebo rybaření, můžete si ve stejnojmenné obci zapůjčit horské koloběžky. V Pastvinách se nacházejí Vejvodovy lípy, jejichž stáří se odhaduje na 700-800 let.

Lanškroun

Správní centrum regionu Lanškrounsko disponuje mnoha sportovišti. Z kulturních památek stojí za zmínku budova zámku, který je i sídlem muzea, renesanční radnice a lidová architektura. Přírodní park sedmi lanškrounských rybníků zve návštěvníky k procházkám, rybaření nebo vodním sportům na Dlouhém rybníce. V blízkosti Lanškrouna se na hlavním evropském rozvodí nachází poutní místo Mariánská hora.

Zřícenina hradu Lanšperk

Ze zříceniny gotického hradu nedaleko Ústí nad Orlicí je krásný výhled do údolí Tiché Orlice i na kopec Žampach.


Jiráskova horská trasa

Nejvýznamnější a nejznámější turistickou trasou v Orlických horách je Jiráskova horská trasa, která Vás povede prakticky po celém hlavním hřebeni včetně Suchého vrchu. Je značena červenou turistickou značkou. Cesta, která spojuje nejkrásnější partie Orlických hor, byla vyznačena roku 1921 a pojmenována na počest spisovatele Aloise Jiráska. Je vyhledávána jak „letními“ turisty, tak běžkaři v zimním období.
trasa cesty:
Suchý vrch, Mladkov, Adam – státní hranice, České Petrovice, Čihák, Zemská brána, Žamberské lesy, Pod Zadním vrchem, Hanička – hájovna, Hanička – odbočka, Anenský vrch – odbočka, Mezivrší, Komáří vrch, Pěticestí, Kunětátská kaple, Tetřevec, Pod Homolí, Pod Jelenkou, Velká Deštná – odbočka k vrcholu, Šerlich – Masarykova chata, Bukačka – NPR, Polomské sedlo, Polomský kopec – rozcestí Vrchmezí, Horní Olešnice, Olešnice v Orlických horách, Dlouhé, Nový Hrádek – náměstí. Vzdálenost 67 km.

Rezervace

Přehled volných rezervací, které si můžete objednat.

Rezervovat termín